De dienst urologie van het Vilvoordse AZ Jan Portaels mocht als één van de eersten in België een nieuw type dynamische erectieprothese implanteren bij een patiënt. Daarmee schrijven ze niet alleen een stukje geschiedenis, maar onderstrepen ze nogmaals het voortdurende streven naar innovatie en kwalitatieve zorg van het regionale ziekenhuis.
Dr. Simon De Brucker en Dr. Erwin Denies hebben onlangs een medische primeur gerealiseerd door als een van de eersten de nieuwe “Rigicon Infla 10 inflatable penile prosthesis” te implanteren bij een patiënt met erectiestoornissen.
De Infla 10 is een moderne, driedelige oppompbare erectieprothese ontwikkeld door het bedrijf Rigicon voor de behandeling van ernstige erectiele dysfunctie wanneer medicatie of andere therapieën onvoldoende effect hebben. Het systeem bestaat uit twee cilinders in de penis, een pompje in het scrotum en een vloeistofreservoir in de onderbuik. Door het pompje te bedienen kan de patiënt op elk gewenst moment een erectie creëren.
De Rigicon Infla 10 onderscheidt zich door verschillende technologische voordelen zoals een natuurlijke erectie en discretie (na het leegpompen oogt de penis weer slap en natuurlijk); een erectie op aanvraag (de patiënt kan zelf bepalen wanneer en hoe lang een erectie wordt behouden); anatomische expansie (sommige modellen bieden zowel lengte- als omtrekexpansie, wat helpt om verkorting na de operatie te beperken) en duurzame werking (klinische opvolging toont een hoge overlevingsgraad van het implantaat met lage revisie- en mechanische faalcijfers).
“Erectieprotheses vormen een bewezen en duurzame behandeling voor patiënten bij wie medicatie, injecties of vacuümpompen onvoldoende resultaat geven. Ze laten toe om spontaan seksueel actief te zijn zonder afhankelijk te zijn van medicatie en zonder invloed op orgasme of ejaculatie.” aldus dr. Simon De Brucker die zich binnen de dienst urologie specialiseert in deze aandoening.
“Met dit nieuw type implantatie bevestigt het AZ Jan Portaels zijn rol als pionier in innovatieve urologische chirurgie. Daarenboven draagt het ziekenhuis bij aan de verdere ontwikkeling en verspreiding van geavanceerde behandelingsopties voor mannen met erectiestoornissen, evenals het bespreekbaar maken van deze problemen.” vult collega dr. Erwin Denies aan.
“Wij zijn zeer verheugd dat onze dienst urologie deze primeur heeft gerealiseerd.” stelt dhr. Rudy Mattheus, voorzitter van het directiecomité. “Doelgerichte innovatie is een van de speerpunten in de strategie van het ziekenhuis. Technologische innovaties in de zorg- en welzijnssector kunnen immers bijdragen tot het verbeteren of het stabiel houden van de levenskwaliteit van de patiënt. Als regionaal ziekenhuis vinden we het belangrijk om innovatieve zorg toegankelijk te maken voor het brede publiek. Dit doen we door bewust te kiezen voor efficiënte technieken en behandelwijzen.” besluit hij.
Daarnaast zet de dienst urologie al meer dan 10 jaar in op robotchirurgie. Uroloog dr. Erwin Denies getuigt: “In de urologische chirurgie is een operatierobot zoals de Da Vinci-robot niet meer weg te denken en de gouden standaard voor prostaatoperaties. Ook nier- en blaasoperaties voeren we steeds vaker uit met behulp van de robot. Doorheen de jaren hebben we met ons team dan ook een enorme expertise kunnen uitbouwen binnen het domein van robotchirurgie.”